USS LST-22
IN AUSTRALIAN WATERS DURING WW2

hline.gif (2424 bytes)

visits since 10 July 2004

 

USS LST-22 was assigned to LST Flotilla 7, Group 21, Division 41 and served in the South West Pacific Area (SWPA) during WW2. 

Lt Lawrence N. Ditlefsen became the Commanding Officer for USS LST-22 on 29 May 1943. USS LST-22 which was commissioned on 16 June 1943, had an overall length of 327ft 9ins and a beam of 50 ft.

It was powered by two General Motors 12-567 diesels, with twin shafts/rudders. It had a range of 24,000 nautical miles at 9 knots, with a top speed of 11.6 knots. It carried a full complement of 111 men and could carry an additional 163 troops.

Its initial armament comprised:-

Lt Willie A. Moore was the next Commanding Officer. He was followed by Lt. Howard N. Rogers, USCGR who remained as CO until 19 October 1945.

LST-22 joined a convoy at Panama City, Florida to Guantanamo Bay, Cuba, and the Panama Canal toward the end of July 1943, on the first leg of the cruise to the Southwest Pacific Area.  She arrived in Brisbane in late September 1943 via Bora Bora, Tutula, Viti Levu and Noumea.

In November of 1943 she had some trips from Townsville to Milne Bay, Oro Bay, Lae, Buna, and back to Milne Bay. She then took part in many battle operations in New Guinea and surrounding islands and moved to the Philippines. 

LST-22 is the 2nd ship in the above photo

The LST-22 earned six battle stars for her service during World War II.

USS LST-22 survived the war and was decommissioned on 1 April 1946.

 

In Association with Amazon.com

Heaps of WW2
books available at
Amazon.com

                         "Australia @ War"
                         

Copyright

 Peter Dunn 2004

Disclaimer

Click here to E-Mail me
any information or photographs


 Australia @ War
Available on CD-Rom

Peter Dunn's
explode.gif (15799 bytes) AUSTRALIA @ WAR explode.gif (15799 bytes)
WWW.OZATWAR.COM


Do you need a holiday!
Sun, surf, beautiful beaches and lots more!


  Genealogy Software
190 Mbytes of Genealogy Indexes & Programs

This page first produced 10 July 2004

This page last updated 11 July 2004